Girls' basketball Thanksgiving tournament schedules


Share
Posted Online: Nov. 11, 2012, 6:10 pm
Comment on this story | Print this story | Email this story
Galesburg Thanksgiving Tournament
Tuesday
At Galesburg High School
United Township vs. Dunlap, 5:30 p.m.
Galesburg vs. Illini West, 7 p.m. At Knoxville High School Alleman vs. Knoxville, 7 p.m. At Metamora High School Metamora vs. LeRoy, 5:30 p.m.
East Peoria vs. Springfield, 7 p.m. Thursday
At Galesburg High School
Alleman vs. Metamora, 5:30 p.m.
Galesburg vs. East Peoria, 7 p.m. At Knoxville High School Knoxville vs. Illini West, 7 p.m. At Dunlap High School Dunalp vs. Springfield, 6:30 p.m. Friday
At Galesburg High School
Alleman vs. Illini West, 5 p.m.
United Township vs. Freeport, 6:30 p.m.
Galesburg vs. Metamora, 8 p.m. At Knoxville High School Knoxville vs. Decatur Eisenhower, 7 p.m. Saturday
At Galesburg High School
Dunlap vs. Freeport, 9 a.m.
Decatur Eisenhower vs. East Peoria, 10:30 a.m.
United Township vs. Springfield, noon
LeRoy vs. Dunlap, 1:30 p.m.
Freeport vs. Decatur Eisenhower, 3 p.m.
East Peoria vs. LeRoy, 6 p.m.
Galesburg vs. Springfield, 7:30 p.m. Nov. 23
At Knoxville High School
United Township vs. Metamora, noon
Decatur Eisenhower vs. Dunlap, 1:30 p.m.
United Township vs. Decatur Eisenhower, 5:30 p.m.
Knoxville vs. Metamora, 7 p.m. Nov. 24
At Knoxville High School
LeRoy vs. Illini West, 10:30 a.m.
Alleman vs. Freeport, 1:30 p.m.
Alleman vs. Springfield, 6 p.m.
Knoxville vs. LeRoy, 7:30 p.m. At Lombard Middle School Illini West vs. East Peoria, 4 p.m. At Galesburg High School Galesburg vs. Freeport, 6 p.m.

Aurora IMSA Tournament
Tuesday
At Illinois Math and Science Academy
Game 1: Rock Island vs. Elmhurst Timothy Christian, 5:30 p.m.
Game 2: Braidwood Reed-Custer vs. Aurora IMSA, 7 p.m. At Aurora Christian Game 3: Plainfield South vs. Yorkville, 5:30 p.m.
Game 4: Shabbona Indian Creek vs. Aurora Christian, 7 p.m. Friday
At Aurora Christian
Game 5: Losers G1 and G2, 5:30 p.m.
Game 6: Losers G3 and G4, 7 p.m. At Illinois Math and Science Academy Game 7: Winners G1 and G2, 5:30 p.m.
Game 8: Winners G3 and G4, 7 p.m. Saturday
At Aurora Christian
Game 9: Losers G5 and G6, noon (seventh place)
Game 10: Winners G5 and G6, 1:30 p.m. (consolation) At Illinois Math and Science Academy Game 11: Losers G7 and G8, noon (third place)
Game 12: Winners G7 and G8, 1:30 p.m. (championship)

Temple's Tip-Off Classic
Monday
At Orion
Annawan vs. Rockridge, 6 p.m.
Orion vs. Geneseo, 7:30 p.m. Wednesday
At Geneseo
Annawan vs. Orion, 6 p.m.
Geneseo vs. Rockridge, 7:30 p.m. Friday
At Geneseo
Geneseo vs. Chicago Raby, 8 p.m. Saturday
At Geneseo
Chicago Raby vs. Orion, noon
Annawan vs. Chicago Raby, 2 p.m.
Orion vs. Rockridge, 3:30 p.m.
Rockridge vs. Chicago Raby, 6 p.m.
Geneseo vs. Annawan, 7:30 p.m.

Ridgewood Thanksgiving Tournament
Wednesday
Riverdale vs. Monmouth-Roseville, 6 p.m.
Ridgewood vs. Bushnell-Prairie City-Avon, 7:30 p.m. Friday Riverdale vs. Bushnell-Prairie City-Avon, 6 p.m.
Monmouth-Roseville vs. Ridgewood, 7:30 p.m. Saturday Monmouth-Roseville vs. Bushnell-Prairie City-Avon, 6 p.m.
Ridgewood vs. Riverdale, 7:30 p.m.

ROWVA Cranberry Classic
Monday
West Central vs. Abingdon, 6 p.m.
Mercer County vs. ROWVA, 7:45 p.m. Tuesday Mercer County vs. West Central, 6 p.m.
Abingdon vs. ROWVA, 7:45 p.m. Wednesday Mercer County vs. Abingdon, 6 p.m.
ROWVA vs. West Central, 7:45 p.m.

Sauk Valley Shootout
Monday
Sterling Newman at Dixon, 7:30 p.m.
Rock Falls at Sherrard, 7:30 p.m.
Sterling at Stillman Valley, 7:30 p.m. Tuesday Dixon at Stillman Valley, 7:30 p.m.
Rock Falls at Sterling Newman, 7:30 p.m.
Sherrard at Sterling, 7:30 p.m. Thursday Sterling Newman at Sherrard, 7:30 p.m.
Stillman Valley at Rock Falls, 7:30 p.m.
Sterling at Dixon, 7:30 p.m. Friday
At Rock Falls High School
Sherrard vs. Stillman Valley, 5 p.m.
Dixon vs. Rock Falls, 6:30 p.m.
Sterling Newman vs. Sterling, 8 p.m. Saturday
At Rock Falls High School
Dixon vs. Sherrard, 5 p.m.
Sterling Newman vs. Stillman Valley, 6:30 p.m.
Sterling vs. Rock Falls, 8 p.m.

Princeton Tournament Blue Pool: Erie, Henry-Senachwine, LaMoille, Princeton
White Pool: Bureau Valley, Putnam County, Stark County, Varna Midland Monday Erie vs. Henry-Senachwine, 5 p.m.
Stark County vs. Bureau Valley, 6:30 p.m.
Princeton vs. LaMoille, 8 p.m. Tuesday Henry-Senachwine vs. LaMoille, 5 p.m.
Erie vs. Princeton, 6:30 p.m.
Putnam County vs. Varna Midland, 8 p.m. Thursday Stark County vs. Varna Midland, 5 p.m.
Bureau Valley vs. Putnam County, 6:30 p.m.
Princeton vs. Henry-Senachwine, 8 p.m. Friday Erie vs. LaMoille, 5 p.m. Varna Midland vs. Bureau Valley, 6:30 p.m.
Stark County vs. Putnam County, 8 p.m. Saturday Blue Pool fourth vs. White Pool fourth, 3 p.m.
Blue Pool third vs. White Pool third, 4:30 p.m.
Blue Pool second vs. White Pool second, 6 p.m.
Blue Pool first vs. White Pool first, 7:30 p.m.

Oregon Tip-Off Tournament Pool A: Milledgeville, Pecatonica, Rockford Lutheran
Pool B: Fulton, Mendota, Spring Valley Hall
Pool C: Amboy, Oregon, Polo
Pool D: Ottawa Marquette, Prophetstown, Rockford Christian Wednesday
At B.C. Wood
Milledgeville vs. Rockford Lutheran, 5:45 p.m.
Oregon vs. Polo, 7:15 p.m. At Oregon High School Fulton vs. Mendota, 5:45 p.m.
Prophetstown vs. Ottawa Marquette, 7:15 p.m. Thursday
At B.C. Wood
Rockford Lutheran vs. Pecatonica, 5:45 p.m.
Polo vs. Amboy, 7:15 p.m. At Oregon High School Fulton vs. Spring Valley Hall, 5:45 p.m.
Prophetstown vs. Rockford Christian, 7:15 p.m. Friday
At B.C. Wood
Pecatonica vs. Milledgeville, 5:45 p.m.
Oregon vs. Amboy, 7:15 p.m. At Oregon High School Spring Valley Hall vs. Mendota, 5:45 p.m.
Rockford Christian vs. Ottawa Marquette, 7:15 p.m. Saturday
At B.C. Wood
Game 1: Pool A third vs. Pool B third, 11 a.m.
Game 3: Pool A second vs. Pool B second, 12:30 p.m.
Game 5: Pool A first vs. Pool B first, 2 p.m.
Game 7: Winners G1 and G2, 4 p.m. (ninth place)
Game 9: Winners G3 and G4, 5:30 p.m. (fifth place)
Game 11: Winners G5 and G6, 7 p.m. (championship) At Oregon High School Game 2: Pool C third vs. Pool D third, 11 a.m.
Game 4: Pool C second vs. Pool D second, 12:30 p.m.
Game 6: Pool C first vs. Pool D first, 2 p.m.
Game 8: Losers G1 and G2, 4 p.m. (11th place)
Game 10: Losers G3 and G4, 5:30 p.m. (seventh place)
Game 12: Losers G5 and G6, 7 p.m. (third place)

Brimfield Turkey Tournament
Friday
Kewanee vs. Princeville, 5 p.m.
Peru St. Bede vs. Elmwood, 6:30 p.m.
Wethersfield vs. Brimfield, 8 p.m. Saturday Wethersfield vs. Kewanee, noon
Elmwood vs. Princeville, 1:30 p.m.
Brimfield vs. Peru St. Bede, 3 p.m. Nov. 21 Brimfield vs. Elmwood, 3 p.m.
Wethersfield vs. Princeville, 4:30 p.m.
Kewanee vs. Peru St. Bede, 6 p.m. Nov. 23 Kewanee vs. Elmwood, noon
Wethersfield vs. Peru St. Bede, 1:30 p.m.
Princeville vs. Brimfield, 3 p.m. Nov. 24 Peru St. Bede vs. Princeville, 12:30 p.m.
Wethersfield vs. Elmwood, 2 p.m.
Kewanee vs. Brimfield, 3:30 p.m.

Galva Tournament
Tuesday
Elmwood vs. United, 6 p.m. Wednesday Galva vs. Elmwood, 6 p.m. Thursday Galva vs. United, 6 p.m.

















 



Local events heading








  Today is Saturday, Aug. 23, the 235th day of 2014. There are 130 days left in the year.

1864 -- 150 years ago: Telegraph reports state that, about 6 o'clock on the evening of the 20th, Quantrill, with about 800 of his thieves and robbers, surrounded Lawrence, Kan., and burned it to the ground.
1889 -- 125 years ago: Newton Beer's production of "Lost in London," which had a successful run for three seasons, was presented at Harper's Theater.
1914 -- 100 years ago: The German army commanded by Fran Duke Albrecht of Wurtemburg defeated the French army at Neufchmtenu.
1939 -- 75 years ago: John Deere Harvester Works in East Moline is starting a four-story, $104,000 addition to the combine assembly building.
1964 -- 50 years ago: Short Hills Country Club held onto its lead yesterday despite a rally by host Davenport Country Club and claimed the team title in the Sunshine Cup golf series.
1989 -- 25 years ago: Quad-Citians can look forward to more excitement and fun at this year's Rock Island Labor Day parade at 9:30 a.m. Sept 4, say organizers. This years theme is "Celebrate Rock Island."






(More History)