Boys' basketball Thanksgiving tournament schedules


Share
Posted Online: Nov. 16, 2012, 9:35 pm
Comment on this story | Print this story | Email this story
Galesburg Thanksgiving Tournament
Monday
United Township vs. Bartonville Limestone, 7 p.m. Tuesday East Peoria at Bartonville Limestone, 7 p.m. Wednesday Moline vs. Chicago Englewood, 6 p.m.
East Peoria vs. Galesburg, 7:30 p.m. Friday Moline vs. East Peoria, 10 a.m.
United Township vs. Chicago Englewood, 11:30 a.m.
Galesburg vs. Chicago Dyett, 1 p.m.
Chicago Westinghouse vs. Bartonville Limestone, 2:30 p.m.
East Peoria vs. Chicago Englewood, 4 p.m.
United Township vs. Chicago Dyett, 5:30 p.m.
Galesburg vs. Chicago Westinghouse, 7 p.m.
Moline vs. Bartonville Limestone, 8:15 p.m. Nov. 24 United Township vs. Chicago Westinghouse, 9 a.m.
Moline vs. Chicago Dyett, 10:30 a.m.
Galesburg vs. Chicago Englewood, noon
United Townhip vs. East Peoria, 1:30 p.m.
Chicago Englewood vs. Chicago Dyett, 3 p.m.
Galesburg vs. Bartonville Limestone, 7 p.m.
Chicago Westinghouse at Moline, 7 p.m.
Rock Island-Milan Booster Club Thanksgiving Classic
Wednesday
Peoria Richwoods at Rock Island, 7 p.m.
Chicago Tilden at Aurora West, 7 p.m. Friday Rock Island vs. Chicago Tilden, noon
Chicago Bogan vs. Aurora West, 1:30 p.m.
Peoria Richwoods vs. Chicago Bogan, 6 p.m.
Rock Island vs. Aurora West, 7:30 p.m. Nov. 24 Chicago Tilden vs. Chicago Bogan, noon
Peoria Richwoods vs. Aurora West, 1:30 p.m.
Chicago Tilden vs. Peoria Richwoods, 6 p.m.
Rock Island vs. Chicago Bogan, 7:30 p.m.
Geneseo Thanksgiving Tournament
Friday
Chicago Ag Science vs. Chicago Raby, noon
Alleman vs. Chicago Raby, 4 p.m.
Geneseo vs. Chicago Ag Science, 8 p.m. Nov. 24 Geneseo vs. Chicago Raby, 11 a.m.
Alleman vs. Chicago Ag Science, 3 p.m.
Alleman vs. Geneseo, 8 p.m.
Orion Tip-Off Classic
Monday
Kewanee vs. Sherrard, 5:30 p.m.
Rockridge vs. Erie, 7 p.m.
Orion vs. Knoxville, 8:30 p.m. Tuesday Erie vs. Monmouth-Roseville, 5:30 p.m.
Knoxville vs. Sherrard, 7 p.m.
Rockridge vs. Fulton, 8:30 p.m. Wednesday Kewanee vs. Monmouth-Roseville, 5:30 p.m.
Orion vs. Fulton, 7 p.m. Friday Fulton vs. Sherrard, 4 p.m.
Monmouth-Roseville vs. Knoxville, 5:30 p.m.
Kewanee vs. Rockridge, 7 p.m.
Orion vs. Erie, 8:30 p.m. Nov. 24 Rockridge vs. Knoxville, 4 p.m.
Erie vs. Sherrard, 5:30 p.m.
Monmouth-Roseville vs. Fulton, 7 p.m.
Orion vs. Kewanee, 8:30 p.m.
Ridgewood Thanksgiving Tournament
Monday
Riverdale vs. ROWVA, 6 p.m.
Ridgewood vs. Abingdon, 7:30 p.m. Tuesday ROWVA vs. Prophetstown, 6 p.m.
Riverdale vs. Abingdon, 7:30 p.m. Wednesday Riverdale vs. Ridgewood, 6 p.m.
Prophetstown vs. Abingdon, 7:30 p.m. Friday Abingdon vs. ROWVA, 6 p.m.
Ridgewood vs. Prophetstown, 7:30 p.m. Nov. 24 Ridgewood vs. ROWVA, 6 p.m.
Prophetstown vs. Riverdale, 7:30 p.m.
Wally Keller Invitational
Monday
Putnam County vs. Varna Midland, 5:30 p.m.
Bureau Valley vs. Annawan, 7 p.m.
Wethersfield vs. Elmwood, 8:30 p.m. Tuesday Annawan vs. Putnam County, 5:30 p.m.
Varna Midland vs. Elmwood, 7 p.m.
Bureau Valley vs. Wethersfield, 8:30 p.m. Wednesday Varna Midland vs. Bureau Valley, 5:30 p.m.
Putnam County vs. Elmwood, 7 p.m.
Annawan vs. Wethersfield, 8:30 p.m. Friday Annawan vs. Varna Midland, 5:30 p.m.
Elmwood vs. Bureau Valley, 7 p.m.
Wethersfield vs. Putnam County, 8:30 p.m. Nov. 24 Elmwood vs. Annawan, 5:30 p.m.
Wethersfield vs. Varna Midland, 7 p.m.
Putnam County vs. Bureau Valley, 8:30 p.m.
Sauk Valley Shootout
Monday
Dixon at Rock Falls, 7:30 p.m.
Morrison at Princeton, 7:30 p.m.
Sterling Newman at Sterling, 7:30 p.m. Tuesday Sterling Newman at Dixon, 7:30 p.m.
Princeton at Rock Falls, 7:30 p.m.
Sterling at Morrison, 7:30 p.m. Wednesday
At Sterling High School
Rock Falls vs. Sterling Newman, 5 p.m.
Morrison vs. Dixon, 6:30 p.m.
Princeton vs. Sterling, 8 p.m. Friday
At Sterling High School
Sterling Newman vs. Princeton, 5 p.m.
Dixon vs. Sterling, 6:30 p.m.
Rock Falls vs. Morrison, 8 p.m. Nov. 24
At Sterling High School
Dixon vs. Princeton, 5 p.m.
Morrison vs. Sterling Newman, 6:30 p.m.
Rock Falls vs. Sterling, 8 p.m.
Williamsfield Tournament
Monday
United vs. Lowpoint-Washburn, 5 p.m.
West Central vs. Henry-Senachwine, 6:30 p.m.
Galva vs. Williamsfield, 8 p.m. Tuesday United vs. Henry-Senachwine, 5 p.m.
Galva vs. West Central, 6:30 p.m.
Lowpoint-Washburn vs. Williamsfield, 8 p.m. Friday Henry-Senachwine vs. Lowpoint-Washburn, 5 p.m.
United vs. Galva, 6:30 p.m.
West Central vs. Williamsfield, 8 p.m. Nov. 24 Galva vs. Lowpoint-Washburn, 5 p.m.
United vs. West Central, 6:30 p.m.
Williamsfield vs. Henry-Senachwine, 8 p.m. Nov. 26 Lowpoint-Washburn vs. West Central, 5 p.m.
Galva vs. Henry-Senachwine, 6:30 p.m.
United vs. Williamsfield, 8 p.m.

















 



Local events heading








  Today is Wednesday, April 23, the 113th day of 2014. There are 252 days left in the year.

1864 — 150 years ago: Some persons are negotiating for 80 feet of ground on Illinois Street with a view of erecting four stores thereon. It would serve a better purpose if the money was invested in neat tenement houses.
1889 — 125 years ago: The Central station, car house and stables of the Moline-Rock Island Horse Railway line of the Holmes syndicate, together with 15 cars and 42 head of horses, were destroyed by fire. The loss was at $15,000.
1914 — 100 years ago: Vera Cruz, Mexico, after a day and night of resistance to American forces, gradually ceased opposition. The American forces took complete control of the city.
1939 — 75 years ago: Dr. R. Bruce Collins was reelected for a second term as president of the Lower Rock Island County Tuberculosis Association.
1964 — 50 years ago: Work is scheduled to begin this summer on construction of a new men's residence complex and an addition to the dining facilities at Westerlin Hall at Augustana College.
1989 — 25 years ago: Special Olympics competitors were triple winners at Rock Island High School Saturday. The participants vanquished the rain that fell during the competition, and some won their events; but most important, they triumphed over their own disabilities.




(More History)