QC Prep Basketball Power Polls -- How they fared, Week 6


Share
Originally Posted Online: Feb. 13, 2013, 8:52 am
Last Updated: Feb. 13, 2013, 4:25 pm
Comment on this story | Print this story | Email this story
By Steve Tappa, stappa@qconline.com

-– These local media rankings are determined on a descending points system, with a first-place vote receiving 10 points, a second-place vote receiving 9 points, and so on. Presented by The Dispatch and The Rock Island Argus, WQAD-TV 8, MC22, WFXN-AM 1230's Quad Cities Radio Group, Aledo's WRMJ-FM 102.3, Kewanee-based Regional Media and the Clinton Herald.

BOYS:

Rank. Team (Rec.): How they fared


1. Bettendorf (20-0): Beat Davenport North, 67-35 Friday; Beat Burlington, 64-26 Tuesday.

2. Rock Island (19-4): Beat No. 16 Galesburg, 58-57 Friday; Won at Aurora Central, 69-54 Saturday.

3. Rockridge (20-4): Lost to No. 6 Monmouth-Roseville, 69-65 Friday.

4. Assumption (15-5): Won at No. 11 Pleasant Valley, 56-52 (2 OT) Friday; Lost to No. 5 North Scott, 62-45 Tuesday.

5. North Scott (19-2): Won at Burlington, 56-38 Friday; Won at No. 4 Assumption, 62-45 Tuesday.

6. Monmouth-Roseville (21-4): Won at No. 3 Rockridge, 69-65 Friday; Beat Farmington, 77-57 Tuesday.

7. Kewanee (22-4): Won at No. 17 Riverdale, 68-62 Thursday; Beat Amboy, 66-33 Saturday; Beat Bureau Valley, 49-44 Tuesday.

8. Wethersfield (22-6): Lost at Stark County, 44-41 Friday; Lost at No. 15 Orion, 42-38 Saturday; Beat Monmouth United, 71-47 Tuesday.

9. Danville (21-0): Won at Lone Tree, 64-41 Friday.

10. Sterling Newman (22-4): Won at Morrison, 67-38 Thursday; Beat No. 17 Riverdale, 80-60 Saturday; Beat Morrison, 70-40 Tuesday.

ALSO RECEIVING VOTES:

11. Pleasant Valley (13-6): Lost to No. 4 Assumption, 56-52 (2 OT) Friday; Won at Davenport North, 65-50 Tuesday.

12. Moline (17-10): Won at state-ranked Quincy, 54-51 Friday.

13. Galva (21-4): Won at Annawan, 88-77 (OT) Friday; Beat West Prairie, 67-35 Tuesday.

14. Northeast Goose Lake (17-6): Beat Monticello, 69-45 Friday.

15. Orion (17-11): Beat Macomb, 25-21 Friday; Beat No. 8 Wethersfield, 42-38 Saturday.

16. Galesburg (15-13): Lost at No. 2 Rock Island, 58-57 Friday.

17. Riverdale (14-13): Lost to No. 7 Kewanee, 68-62 Thursday; Lost at No. 10 Sterling Newman, 80-60 Saturday; Beat Fulton, 75-51 Tuesday.

ALSO ON THE RADAR:

NR. Preston (17-3): Idle; next game Feb. 14 vs. TBD in Iowa 1A's District 9 playoffs.

NR. Erie (16-13): Lost at Bureau Valley, 57-53 (OT) Saturday; Won at Prophetstown, 61-54 Tuesday.

NR. Bureau Valley (19-11): Beat Erie, 57-53 (OT) Saturday; Lost at No. 1 Kewanee, 49-44 Tuesday.

=========

GIRLS:

Rank. Team (Rec.): How they fared


1. Rock Island (25-4): Won at Quincy, 70-39 Thursday; Lost to No. 8 United Township, 67-52 Tuesday in the Illinois 4A Peoria Richwoods Regional.

2. Assumption (20-2): Won at No. 15 Pleasant Valley, 51-41 Friday; Beat Camanche, 61-28 Saturday in the Iowa 3A Region 5 tournament.

3. Annawan (27-2): Beat No. 9 Wethersfield, 75-59 Thursday in the Illinois 1A Annawan Regional championship game; Beat state-ranked Newark, 46-21 Monday in the Illinois 1A Sectional.

4. Riverdale (25-3): Beat Sterling Newman, 50-42 Friday in the Illinois 2A Sterling Newman Regional championship game; Lost to state-ranked Byron, 69-36 Monday in the Illinois 2A Somonauk Sectional.

5. Muscatine (18-3): Beat Clinton, 76-33 Friday.

6. Sherrard (27-3): Beat No. 12 Orion, 63-28 Thurday in the Illinois 2A Rockridge Regional championship game; Beat Knoxville, 44-25 in the Illinois 2A Orion Sectional.

7. Prophetstown (27-4): Beat Erie, 36-31 Friday in the Illinois 1A Polo Regional championship game; Lost to top-ranked (and defending state champ) Freeport Aquin, 49-44 Monday in the Illinois 1A River Ridge Sectional.

8. United Township (19-12): Lost at Moline, 39-36 Thursday; Beat No. 1 Rock Island, 67-52 Tuesday in the Illinois 4A Peoria Richwoods Regional.

9. Wethersfield (23-8): Lost to No. 3 Annawan, 75-59 Thursday in the Illinois 1A Annawan Regional championship game.

10. Mediapolis (21-1): Beat West Liberty, 74-23 Saturday; Wednesday hosts TBD in the Iowa 3A Region 6 tournament.

ALSO RECEIVING VOTES:

11. Galesburg (18-13): Won at Alleman, 62-58 Thursday; Lost to Geneseo, 55-49 Tuesday in the Illinois 3A Dunlap Regional.

12. Orion (19-10): Lost to No. 6 Sherrard, 63-28 Thursday in the Illinois 2A Rockridge Regional championship game.

13. Stark County (20-9): SEASON OVER.

14. Burlington Notre Dame (19-3): Beat Danville, 75-35 Tuesday in Iowa 1A's Region 4 tournament.

15. Pleasant Valley (12-9): Lost to No. 2 Assumption, 51-41 Friday.

ALSO ON THE RADAR:

NR. Bellevue (18-4): Beat Clayton Ridge, 56-41 Tuesday in Iowa 2A's Region 4 tournament.

NR. Preston (16-6): Beat Clinton Prince of Peace, 59-46 Tuesday in Iowa 1A's Region 4 tournament.

NR. Erie (20-10): Lost to No. 7 Prophetstown, 36-31 Friday in the Illinois 1A Polo Regional championship game.

NR. Sterling (19-12): Beat LaSalle-Peru, 41-30 Thursday; Beat Rock Falls, 50-43 (OT) Tuesday in the Illinois 3A Sterling Regional.

NR. Sterling Newman (15-12): Lost to No. 4 Riverdale, 50-42 Friday in the 1A Sterling Newman Regional championship game.

NR. North Scott (13-8): Won at Burlington, 44-34 Friday.
















 



Local events heading








  (More History)