Scholastic recognition


Share
Posted Online: June 01, 2013, 11:10 am
Comment on this story | Print this story | Email this story
University of Wisconsin-Platteville
PLATTEVILLE, Wis. -- The following local students were named to the University of Wisconsin-Platteville fall semester dean's list for earning a 3.5 grade-point average or higher:
Albany -- Sarah Howard.
Colona -- Erica Longest.
Davenport -- Emma Kuebler and Amanda Milne.
Dixon, Iowa -- Jason Shimp.
Erie -- Kurt Wolf.
Geneseo -- Mason O'Mara, Jeremiah Rivera and Nathaniel Thompson.
Hampton -- Andrew Wright.
Illinois City -- Jennifer Lincoln.
Long Grove -- Wyatt Eaton and Paige Ehrecke.
Milan -- Carolyn Heiar.
Moline -- Madeline Hughes, Brittany Quick and Lori Witte.
Morrison -- Alyssa Barnett.
Port Byron -- Mary DePauw and Joseph Fisher.
Prophetstown -- Joshua Riley.
Reynolds -- Hannah McManus.
Taylor Ridge -- Kaela Hoggard.
Viola -- Lucas Smith.

University of Nebraska-Lincoln
LINCOLN, Neb. -- Garrett Donaldson (4.0 GPA) and Hilary Werner, both of Geneseo, and Tyler Carlson of Woodhull, were named to the University of Nebraska-Lincoln deans' list for the fall semester for earning a grade-point average of 3.6 or higher.

Creighton University
OMAHA, NEB. -- The following local students were named to the fall dean's list at Creighton University for the fall semester for earning a 3.5 grade-point average or higher:
Davenport -- Elizabeth Hines and Christina Laubenthal.
Eldridge -- Andrew Wilson.
Geneseo -- Taylor Mighell.
Moline -- Sara Bollaert.
Monmouth -- Alex Gavin.
Rock Island -- John Philibert.
Sherrard -- Michael Holdsworth.

Julie McDermott
MINNEAPOLIS/ST. PAUL, Minn. -- Julie McDermott, of Moline, was named to the fall semester dean's list at the University of Minnesota Twin Cities for earning a 3.66 grade-point average or higher.

Celinda Vestal
JOLIET, Ill. -- Celinda Vestal, of Andover, earned a bachelor's degree from the University of St. Francis Dec. 15.

Olivet Nazarene University
BOURBONNAIS -- The following local students were named to the Olivet Nazarene University dean's list for the fall semester for earning a 3.5 grade-point average or higher:
Aledo -- Caitlin Johnson.
East Moline -- Hannah Rowen.
Fulton -- Lydia Bilyeu.
Kewanee -- Kallie Siscoe.
Moline -- Miranda Geever and Nicholas Mizeur.
Monmouth -- Christian Schrader, Katharyn Schrader and Caitlin Volz.
Prophetstown -- Emily Arnold.

Taylor Martin
MONMOUTH -- Taylor Martin, a freshman from Moline, was initiated into Alpha
Xi Delta at Monmouth College.

Sierra Struble
SEARCY, ARK. -- Sierra Struble, of Aledo, a freshman at Harding University, competed with the University's Quiz Bowl Team that placed Feb. 9, at the National Academic Quiz Tournament at Truman State University, Kirksville, Mo.

University of Dubuque
DUBUQUE, Iowa -- The following local students were named to the University of Dubuque fall semester dean's list for earning a grade-point average of 3.5 or higher:
Bettendorf -- Taylor Cary and Lauren McKissick.
Blue Grass -- Kelsey McCreight.
Davenport -- Jacob Louis, Freedom Malik, Teriona Phillips, Kelli Platt and Ryan Seaba.
Eldridge -- Michael Braden, Ryan Gross and Kayla Hamilton.
Fulton -- Kristen Field and Kelly Holland.
Geneseo -- Stephanie Bollinger.
Illinois City -- Samantha Wheeler.
LeClaire -- Zachary Ahrens, Sydney Kelling and Ashley Moore.
Lynn Center -- Hannah Larson.
Moline -- Connor Monson.
Morrison -- Megan Fite.
Orion -- Ian Cooper.
Port Byron -- Erik Cewe.
Prophetstown -- David Ploenzke.

Abigail Davis
SIOUX CENTER, Iowa -- Abigail Davis, of Davenport, spent spring break on a music tour with the Dordt College Concert Band and Concert Orchestra, as part of the Concert Band.

Taylor Smith
MOUNMOUTH -- Taylor Smith, a sophomore from Silvis, was initiated into Kappa Kappa Gamma at Monmouth College.

Taelor Hufford
MONMOUTH -- Taelor Hufford, a freshman from Taylor Ridge, was initiated into Sigma Phi Epsilon at Monmouth College.

University of Iowa
IOWA CITY -- The following local students were named to the University of Iowa fall president's list for earning a 4.0 grade-point average:
Bettendorf -- Emma Evanovich and Shelby Slavens.
Davenport -- Rachel Brandt and Arnold Kompaniyets.
Eldridge -- Brandon Goldsberry.
Moline -- Ross Elliott.

IOWA CITY -- The following local students graduated from the University of Iowa after the fall semester:
Bettendorf -- Anna Adams, Bradley Bannerman, Samantha Budd, Alec Burke, Amy Burkhart, Evan Clark, Martin Dittmer, Anna Foley, Nicole Frye, Bryan Garter, Scott Goodmundson, Christopher Herrera, Melissa Jensen, David Jun, Justin Kennedy, Lori Schwarm, Abby Sones, Brittany Vesey and Tonya Zimmerman.
Blue Grass -- Kevin Hufford and Lacey Trondson.
Colona -- Chad Chandler and Anthony Ziskovsky.
Davenport -- Sarah Brockman, Emily Brown, Dennis Bull, Benjamin Bush, Briana Byrd, Chase Cartee, Lori Conrad, Rachel Decker, Luci Dynes, Erin Gardner, Gerin Goldensoph, Courtney Henn, Eric Howe, Courtney Johnson, Jessica Jordan, Carolyn Kelly, Dawn Kline, Raymond LaGrange, Tyler Lambert, Rachelle Longley, Mario Macario, Steven Neilssen, Jon Possehl, Jessica Ralfs, Erin Reynolds, William Rock, Nicholas Shafer, Cheryl Smith, Christopher Testroet, Bryce Weber, Avi Weinstock-Herman and Nickolas Wulff.
Donahue -- Luke Verhorevoort.
Durant -- Amber Alexander and Matthew Kaufman.
East Moline -- Alan Morris.
Eldridge -- Jeremy Brown, Brandon Goldsberry, Lynnette Schaeffer and Bradley Schooler.
LeClaire -- Brooke Slothower, Jacob Eikenberry, Ryan Salvador and Randal Stevenson.
Milan -- Renee Lorenson.
Moline -- Erica Hohensee and Samantha McCarthy.
Monmouth -- Sarah Armstrong.
Oneida -- Megan Anderson.
Rock Island -- Kaye Miller.

Erin Walker
CEDAR RAPIDS, Iowa -- Erin Walker, of Silvis, was named to the Kirkwood Community College dean's list for fall 2012 for earning a 3.3 grade-point average or higher.

Ashley Nelson
CINCINNATI, Ohio -- Ashley Nelson, of East Moline, was named to the University of Cincinnati dean's list recognition for the autumn semester.

Jennifer Eickstaedt, Tami Sheldon
CINCINNATI, Ohio -- Jennifer Eickstaedt, of Davenport, and Tami Sheldon, of Rock Island, graduated in December from the University of Cincinnati.

UTHS Area Career Center Students of the Month
EAST MOLINE -- Seventeen students attending United Township Area Career Center in East Moline were selected February 2013 Student of the Month.
Auto body I -- Alexander Smith, United Township.
Auto mechanics I -- Austin Fields, Rock Island.
Auto mechanics I -- Dillon Cralle, Rock Island.
Child care I -- Taylor Vanhyfte, Moline.
Child care II -- Angela Cervantes, United Township.
Cosmetology -- Ashley Hulting, United Township.
Design and drafting I -- Nicole Burney, United Township.
Fire science I -- Amanda Bailey, Sherrard.
Fire science II -- Damian Lutz, United Township.
Graphic arts I -- Amanda Olson, United Township.
Graphic arts I -- Ryan Clark, United Township.
Law and public safety I -- Thomas Newberry, United Township.
Law and public safety II -- Matthew Adams, Sherrard.
Manufacturing tech I -- Wyatt Klavon, Riverdale.
Welding I -- Tyler Hynes, Riverdale.
Welding I -- Jaden Slutts, United Township.
Welding II -- Dennis Keegan, United Township.

Brett Morales
WASHINGTON, D.C. -- Brett Morales, of Davenport, son of Sandra and Mark Nissen, received an appointment to the United States Military Academy at West Point for the 2013-2014 school year. He will graduate in June from West High School where he is a Junior ROTC student.

Northern Illinois University
DEKALB, Ill. -- The following local students were named to the Northern Illinois University fall dean's list.
Albany -- Katherine Anglese.
Colona -- Ashley Johnson and Warren Lamb.
East Moline -- Karin Carlson.
Fulton -- Rachel Harris and Taylor Jackson.
Geneseo -- Mark Steele and Austin Yeater.
Joy -- Danielle Knapp.
Kewanee -- Brock Washburn.
Lynn Center -- Jacqueline Perkins and Katie Perkins.
Milan -- Megan Wilson.
Moline -- Irlen Carranza, Aaron McKeown and Christian Smith.
Morrison -- Trevan Burn, Amber Francque, Lori Matlack and Ashley Vegter.
Port Byron -- Joel Oney.
Reynolds -- Krysten Bickle.
Silvis -- Jacob Blair and Angela Versluis.
Tampico -- Anthony Nielsen.
Taylor Ridge -- Sadie Downey.
Viola -- Elyce Bigford and Kyle Kimball.

Illinois College
JACKSONVILLE, Ill. -- The following local students were named to the Illinois College fall dean's list for earning a grade-point average of 3.5 or higher:
Fulton -- Kelsey McFarren.
Geneseo -- Gabrielle Esparza.
Moline -- Elizabeth Manary.
Monmouth -- Bradley Perrin.
Prophetstown -- Hannah Strike.
Taylor Ridge -- Hannah Oak.

Landon Heaton
CARBONDALE, Ill. – Landon Heaton, of Geneseo, was the recipient of the Academic Scholarship for Transfer Students at Southern Illinois University Carbondale for the fall 2013 semester. He will graduate in May from Black Hawk College, East Campus, and is the son of Carrie and Michael Heaton, of Geneseo.

Tyler Hast
CANTON, Mo. -- Tyler Hast, of Silvis, performed with the Culver-Stockton College Wind Ensemble, Concert Choir and Chamber Choir during the spring music tour.

University of Iowa
IOWA CITY -- The following local students were named to the University of Iowa dean's list for the fall semester for earning a grade-point average of 3.50 or higher:
Aledo -- Taylor Finch and Bailey Krstic.
East Moline -- JohnPatrick Brown and Ashley Hoff.
Fulton -- Miranda Schafer.
Geneseo -- Seth Daniels, George Murray and Larissa Wolfe.
Kewanee -- Erin Draminski.
Milan -- Madeline Fickel.
Moline -- Jessica Brower, Melissa Dawkins, Carissa Dewaele, Ross Elliott, William Elliott, Drew Marlier, Samantha McCarthy and Eugene Pavinato.
Prophetstown -- Scott Matthews.
Rock Island -- Nicholas Carlson, Sarah Jacoby, Kevin Johnson, Nick Neppl, Donte Nesbitt and Brittney Ross.
Sherrard -- Victoria Scarpinato.
Silvis -- Abigail Zambrano.
Taylor Ridge -- Amanda Fuhr and Nathan Woeber.

Christopher Nelson
KENOSHA, Wis. -- Christopher Nelson, of Annawan, was a winter graduate of Carthage College.

Matthew Billingsly
TERRE HAUTE, Ind. -- Matthew Billingsley, of Moline, was named to the dean's list at Rose-Hulman Institute of Technology for the winter quarter for earning a 3.3 grade-point average or higher.

Rachel Ganson
GENESEO -- Henry County Right To Life announced the winner of its 2013 scholarship competition was Rachel Ganson, daughter of Kyle and Michelle Ganson of Geneseo. She is a senior at Geneseo High School. She is a member of St. Malachy's Catholic Church in Geneseo. She will receive a $500 scholarship for her winning essay. She is also the recipient of an Illinois State Scholar Award, Daughters of the American Revolution Good Citizen Award, National Honor Society, Prairie State Achievement Award, Scholar Athlete Award, Herff-Jones Principal's Award and Academic All-Conference Award.

Benjamin Dahlstrom
BLOOMINGTON, Ill. -- Benjamin Dahlstrom, an agriculture science major at Western Illinois University, is a participant in this year's GROWMARK summer intern program. He is the son of Brian and Polly Dahlstrom of Sherrard,.

Tkeyah Hamilton
HOUSTON, Texas -- Tkeyah Hamilton, of Silvis, was named to the University of Houston dean's list for the fall semester.

Amanda Egan
LOUISVILLE, Ky. -- Bellarmine University named Amanda Egan, of Geneseo, to the dean's list for the fall semester for earning a grade-point average of 3.5 or higher.

Alyssa Thornburg, Lisa Wendel
BOWLING GREEN, Ohio -- Alyssa Thornburg, of Bettendorf, and Lisa Wendel, of Bishop Hill, were named to the Bowling Green State University fall semester dean's list for earning a grade-point average of 3.5 or higher.

Kaylee Ayers, Madison Logan, Chloe McIntire
ROCK ISLAND -- Kaylee Ayers, of Aledo, Madison Logan, of Moline and Chloe McIntire, of Galva, were among the Augustana College students who completed full-time internships in Sydney, Australia, for the first two months of 2013.

Jennifer Dawkins
MOLINE -- Jennifer Dawkins, senior at Moline High School, was named National Merit Scholarship Finalist.















 



Local events heading








 

(More History)